Novinky:
Príklady dobrej praxe
Príklady dobrej praxe - podporujeme deinštitucionalizáciu v sociálnej oblasti
Tento projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu, EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Projekt vychádza z mnohoročných skúseností Agentúry podporovaného zamestnávania n.o. v Bratislave v oblasti zamestnávania a zvyšovania zamestnateľnosti občanov so zdravotným postihnutím na otvorenom trhu práce, ako aj v oblasti podpory ich nezávislosti a samostatnosti. Napriek mnohým pozitívnym skúsenostiam v tejto oblasti existuje na Slovensku stále veľký počet zdravotne postihnutých dospelých osôb v produktívnom veku, ktorí aj napriek zručnostiam a schopnostiam, ktoré by mohli využiť pre uplatnenie sa na trhu práce, nepracujú, žijú a trávia všetok svoj čas v domácnostiach alebo v inštitucionálnej starostlivosti, odkázaní len na podporu zo strany štátu. Nie je to často ich rozhodnutie.
Od inštitúcií k zamestnaniu a bývaniu v komunite
Napriek snahám väčšiny štátov v Európe o humanizáciu života ľudí v Domovoch sociálnych služieb aj na Slovensku stále existuje veľký počet veľkých sociálnych inštitúcií, ktoré nie sú schopné pokryť individuálne potreby ich obyvateľov. Nedostatok terénnych sociálnych služieb a služieb zamestnanosti nevytvára dostatočnú alternatívu a ponuku než je DSS. Takého chápanie sociálnej inklúzie je hrozbou nielen pre občanov žijúcich v týchto inštitúciách, ale z pohľadu strategických rozvojových plánov sociálnej politiky zasahujú aj nás všetkých, hlavne rodiny s malými deťmi so zdravotným postihnutím, ktoré v budúcnosti budú odkázané na ponuku celoročných zariadení, ktorá sa buduje a rozvíja ešte aj dnes.
Právo na rovnaké zaobchádzanie
Všeobecná deklarácia ľudských práv hovorí o práve na prácu ako o jednom zo základných práv človeka, o práve na dôstojný život v komunite, kde pracujeme, bývame a trávime voľný čas ako o základnom atribúte. Predkladaným projektom by sme chceli prispieť k zvýšeniu povedomia odbornej a laickej verejnosti o právach zdravotne postihnutých občanov na rovnaké zaobchádzanie pri presadzovaní sa na otvorenom trhu práce, a prostredníctvom prezentácie príkladov dobrej praxe ukázať, že je to možné a prináša to prospech všetkým priamo i nepriamo zúčastneným stranám - samotný ZP občan, zamestnávateľ, rodina ZP občana, štát, celá spoločnosť.
Zmena veľa znamená
Mať prácu a nezávislé bývanie je štartom pre zmenu kvality života. Príklady dobrej praxe sú nielen príbehmi ľudí , ale sú aj jedným z príkladov ako sa dá ukázať „ ako na to" .Cieľom je poukázať na možnosti riešení smerujúcich k samostatnosti a nezávislosti u ľudí so zdravotným postihnutím. Meniť stereotypy a predsudky je ťažké, ponúkame riešenia problému formou príkladov dobrej praxe, tak ako sme boli my účastní pri ich riešení.
Viera Záhorcová
Koordinátorka projektu
Agentúra podporovaného zamestnávania n.o.